Je pondělí 7. října 2013 a česká část bilaterální výměny mezi Českou republikou a Izraelem právě začíná! Osm mladých Čechů z různých mládežnických organizací lehce nervózně přešlapuje před hotelem a čeká na první seznámení s izraelskou skupinkou. Jen co se vzájemně představíme, vydáváme se na oběd a následně do domku Dětské tiskové agentury. Ukazujeme naší návštěvě, jak se organizace snaží rozvíjet talent mladých potenciálních novinářů. Prohlédneme si prostory DTA a nahrávací studio a někteří z nás si dokonce na vlastní kůži zkusí nahrávání rozhovoru.
V úterý dopoledne se setkáváme v zasedací místnosti Junáka a představujeme svá mládežnická sdružení a jejich činnost. Následuje prohlídka Prahy. Velmi unavení vylezeme na Petřín, ale jen někteří z nás mají energii vystoupat až na rozhlednu.
Středa je pro nás volným dnem. Naši zahraniční hosté se vydali prozkoumat Prahu na vlastní pěst, někteří dokonce poznají atmosféru hokejového zápasu.
Čtvrteční dopoledne se nese ve znamení dobrovolnických aktivit v rámci projektu 72 hodin – Ruku na to!, kdy se účastníme oficiálního zahájení na Černém Mostě. Po úvodních slovech hlavního koordinátora projektu Ondřeje Šejtky, pražského primátora Tomáše Hudečka, starosty Prahy 14 Radka Vondry a patronky projektu Barbory Kolářové fasujeme gumové rukavice, kbelíky s vodou, dláta, štětce a barvu a pouštíme se do práce. Společnými silami se snažíme zvelebit místo, kudy denně prochází stovky lidí, a ukázat tak ostatním, že nejsme k našemu okolí lhostejní. Po vydatném obědě se vydáváme na prohlídku židovské čtvrti v Praze. Chceme našim izraelským přátelům předvést, že Praha byla od nepaměti spojena s židovskou komunitou a je unikátní svým rozsahem staveb a památek. Návštěvu židovského města začínáme v Židovském muzeu a dozvídáme se informace o historii židovského města a židovském osídlení v Praze. Navštívíme postupně tři nádherné synagogy, jako první Staronovou synagogu, jednu z nejstarších a nejcennějších gotických synagog v Evropě. Tají se nám dech, když vidíme na zdech Pinkasovy synagogy ručně vypsané tisíce jmen moravských a českých židů, obětí nacismu či obrázky židovských dětí ukazující bezmoc a hrůzu koncentračních táborů. Obdivuhodná Španělská synagoga a starý židovský hřbitov zakončily naši prohlídku a my se rozhodli vstřebat zážitky při horké čokoládě v Café Louvre.
Blíží se závěr týdne a také vrchol našeho programu. V pátek časně ráno nasedáme do vlaku směr Mladá Boleslav, kde si prohlížíme areál mladoboleslavského židovského hřbitova. Naše cesta pokračuje do Mnichova Hradiště, kde máme možnost prohlédnout si klubovnu Ligy lesní moudrosti a na vlastní kůži si vyzkoušet její činnost. Čekalo na nás rozdělování ohně třením dřev, hry na otestování naší pozornosti, vnímání času a spousta dalších aktivit. Následně jsme se za velmi deštivého počasí přesunuli na překrásný zámek v Mnichově Hradišti, který je unikátní počtem svých exponátů – po zámku Konopiště eviduje největší počet exponátů v České republice. Večer strávený na bývalé faře v Bosni byl nezapomenutelným zážitkem. Společný šabat, večeře, hraní her a zpívání písniček se bezesporu řadí mezi nejkrásnější momenty tohoto týdne.
O sobotním ránu jsme si společnými silami připravili snídani a vydali se na pěší túru k Drábským světničkám, zřícenině skalního hradu vytesaného ve skále. Výhled na okolí byl impozantní. Unavení, ale plní zážitků, jsme se vrátili do Prahy.
Neděle, náš poslední den. Uteklo to, dle mého názoru, až příliš rychle. Ráno se uskutečnilo krátké vyhodnocení celého týdne, co se nám líbilo, nelíbilo, co bychom změnili. Následně jsme se vydali na interaktivní prohlídku po místech, kde se psaly moderní české dějiny. Zbytek odpoledne každý trávil podle svého gusta, někdo v kavárně, někdo nakupoval dárky pro rodinu. Společně jsme se sešli až večer, při poslední večeři. I když jsme věděli, že se za pár týdnů znovu potkáme, loučení nebylo jednoduché. Myslím, že mluvím za nás všechny, když řeknu, že jsem strávila neobyčejný týden s neobyčejnými lidmi, na který budu ještě dlouho v dobrém vzpomínat.
Projekt bilaterální výměny mládeže pořádá Česká rada dětí a mládeže ve spolupráci s Radou hnutí mládeže v Izraeli. Projekt je realizován s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.