Program výměny mládeže mezi Českem a Izraelem se v roce 2015 úspěšně konal již pošesté. Nejdříve v polovině října dorazila do Prahy skupinka šesti Izraelců pracujících ve své domovině s dětmi a mládeží, aby zde poznali nejen naši kulturu a památky, ale také nahlédli do činnosti organizací zabývajících se v České republice dobrovolnickou prací s dětmi a mládeží. Je až neuvěřitelné, jak rychle výměna nakonec utekla. Zdá se to být jako včera, kdy jsme ještě s jednou českou účastnicí výměny společně čekaly na přílet Izraelců do Prahy.
Na začátku listopadu jsme pak měli možnost podívat se do Izraele. Na sobě teplé, téměř zimní oblečení, v kufru sbalené letní oblečení, plavky a boty k vodě a na tváři trochu mrtvolný výraz, i tak by se dal popsat začátek izraelské části našeho dobrodružství, kdy jsme se ve tři čtvrtě na čtyři ráno sešli na Letišti Václava Havla v Praze. Po příletu do Izraele pak následoval ohromený výraz po setkání s klimatem a atmosférou Blízkého východu – téměř stojící vzduch, teplota blížící se 30°C, ruch všude kolem a nádherný výhled na moře s pláží z okna hotelového pokoje.
Náš program byl skutečně nabitý od rána až do pozdního večera, ale v takové zemi jako je Izrael, by měl člověk co objevovat i mnohem delší dobu než 8 dní, které jsme zde strávili. Návštěvy izraelských organizací, které pro nás zajistili Izraelci účastnící se výměny, se střídaly s návštěvou historicky, kulturně, či jinak zajímavých míst. Nechyběly tzv. „must see“ místa jako starobylé město Jaffa v jižní části Tel Avivu, Staré město a památník holocaustu Yad Vashem v Jeruzalémě, legendární Mrtvé moře nebo velkolepá pevnost Masada.
Samotná kapitola by se dala věnovat izraelské kuchyni, která si mě skutečně získala a některá (velmi jednoduchá, přitom neskutečně dobrá) jídla mi začala chybět již pár dní po návratu zpět do Česka. Vynachválit jsem si nemohla třeba sezamovou pastu Tahini, cizrnovou pomazánku hummus, pita chléb, skvělé zeleninové saláty, olivy, čerstvé datle, lahodnou chalvu z místních tržišť nebo sýry. Jak Alenka v říši divů jsem si připadala už na první snídani v hotelu, nabídka byla opravdu široká, ochutnat všechny speciality bylo téměř nemožné, přitom chuť na ně byla obrovská.
K jedinečným kulinářským zážitkům patřila také návštěva proslulé restaurace Dr. Shakshuka (čti Šakšuka) pojmenované podle vyhlášené izraelské speciality, jejíž majitel se objevuje v kulinářských show a patří v Izraeli mezi největší celebrity. Nebo návštěva restaurací s menu, součástí kterého byl kromě hlavního jídla také systém různých mističek s mnoha dobrotami, a po kterých měl člověk dojem, že víc se do něj už jen obtížně vejde, přitom ještě ani nedorazilo hlavní jídlo.
Více než týdenní pobyt v Izraeli mi přinesl mnoho poznání a zážitků. Teď už např. vím, že voda v Mrtvém moři je skutečně neuvěřitelně slaná a nadnáší ještě víc, než by člověk očekával. Že někteří trhovci umí být skutečně neodbytní, a jakou radost může mít člověk ze sjednání dobré ceny. Také účastnit se velmi štědré večeře na svátek šabat nebo zahlédnout pravou židovskou svatbu a vyslechnout si povídání o ní je jedinečný zážitek. Výměna mi také pomohla pochopit, jak silnou tradici mají dětská hnutí a jak zapálení jsou lidé pro práci v nich a jak významnou a nepostradatelnou část jejich života pro ně tato hnutí představují. Ale mám pocit, že abych alespoň trochu pochopila historii a současnou situaci v Izraeli, potřebovala bych mnoho dní, či dokonce měsíců studia.
Projekt bilaterální výměny mládeže v roce 2015 pořádala Česká rada dětí a mládeže ve spolupráci s Radou hnutí mládeže v Izraeli. Projekt je realizován s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Děkujeme.