Hospitační program „Učit se navzájem“ je českým pracovníkům s dětmi a mládeží k dispozici již od založení Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem. Za tuto dobu jej s kladnou odezvou využily desítky mladých lidí různého odborného zaměření. Možnost nahlédnout do činnosti německého zařízení pracujícího s dětmi a mládeží za vlastního minimálního finančního vkladu je i v letošním roce stále aktuální. Podle potřeb a zájmů uchazečů lze nalézt vhodné zařízení ve kterékoli části Německa.
Možností, kam za zkušenostmi a poznáním vyjet do zahraničí, je dnes velké množství, ale vyrazit za hranice za nemalé podpory a bez náročné administrativy tak snadné už není. Hospitační program „Učit se navzájem“ je určen pro mladé lidi z celého Česka do 30 let věku, jež pracují na dobrovolné či profesionální bázi s dětmi a mládeží. Hospitační pobyt v německém zařízení pracujícím také s mládeží může trvat několik týdnů až tři měsíce. Výběr místa a organizace lze přizpůsobit plně zaměření a přáním účastníka.
Současná situace na trhu práce je, zvláště pro mladé lidi a tak i pro začínající pracovníky s mládeží, často obtížná. Příležitost nasbírat cenné zkušenosti, pohled ze zahraničí a inspiraci se proto jistě vyplatí. Hospitantům je poskytnut podpůrný servis, počínaje pomoci při komunikaci s hospitantským zařízením v Německu, přes pomoc s kompletací všech formulářů před odjezdem až po podporu během samotné hospitace. Finanční podpora má charakter paušálu a je vypočítána individuálně podle délky hospitace. Výše měsíčního příspěvku činí více než 500 euro, které slouží k pokrytí nákladů na ubytování, stravu, pojištění a na kapesné. Délka vyřízení hospitace trvá přibližně jeden měsíc. S takovým minimálním předstihem je nutné podat žádost do programu.
Pro více informací kontaktujte Mgr. Michaelu Veselou, odbornou pracovnici pro mimoškolní oblast, tel.: (+420) 377 634 757, e-mail: vesela@tandem.adam.cz, Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem, www.tandem.adam.cz.
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem bylo zřízeno na základě společného prohlášení českého ministra školství a německé spolkové ministryně pro mládež. Je organizační součástí Západočeské univerzity v Plzni a metodicky je vedeno Sekcí mezinárodních vztahů a evropských záležitostí MŠMT.