Zprávy z akcí

Bilaterální výměna mládeže Česká republika – Izrael 2013

Fotografie s organizací Betar

Nezapomenutelné zážitky, nové podněty k práci, motivaci, dojmy z kulturně bohatého prostředí a mnohé další přinesla výměna mládeže mezi Českou republikou a Izraelem v roce 2013. Následující článek je pouze krátkým shrnutím zážitků jednoho z účastníků.

Na podzim roku 2013 jsem se zúčastnil programu bilaterální výměny mládeže, zaštítěného Českou radou dětí a mládeže. Nejprve jsme absolvovali týdenní program v Praze s izraelskou delegací. Pár týdnů poté se český tým složený ze zástupců organizací pracujících s mládeží a studenty vydal do Izraele.

V Izraeli jsme pobývali pod patronátem organizace Council of Youth Movements in Israel (Rada hnutí mládeže v Izraeli), tamní obdoby ČRDM. Setkali jsme se s našimi novými přáteli z Izraele a zároveň jsme navštívili izraelské organizace pracující s mládeží.

První tři dny jsme strávili v Tel Avivu, v městě plném rozdílů náboženských i kulturních. Stará přístavní část Jaffa a vedle toho moderní přímořská letoviska. Vysoké mrakodrapy kontrastují s chudšími čtvrtěmi města. Navštívili jsme jižní část města, kde nám byl představen projekt, jehož cílem je prohloubit integraci přistěhovalců, především z Afriky, do izraelské společnosti. Hlavním koordinátorem projektu byli izraelští skauti. Setkali jsme se tam i s dobrovolnicí z New Yorku, jež pomáhala s doučováním angličtiny a jinými podobnými administrativními úkony. Další den jsme navštívili centrální kancelář Rady hnutí mládeže v Izraeli, kde jsme se seznámili s nejrůznějšími programy a akcemi, které organizace zaštiťuje. Velmi zajímavé také bylo diskutovat o rozdílech ve financování projektů. Běžným jevem v Izraeli je, že některé akce jsou hrazeny soukromými zdroji, například sponzoringem izraelské banky. V následující části dne jsme se setkali s izraelskými věřícími skauty v prostředí „Mini Izraele“. Jedná se o komplex poblíž Tel Avivu, kde je na rozloze několika desítek čtverečních metrů postaven miniaturní Izrael.

Volný den v Tel Avivu každý využil po svém. Od návštěvy muzeí, přes nákupy a koupání v moři po projížďku městem na kole. Poznali jsme městskou hromadnou dopravu, ochutnali pravý „falafel“ a také nabrali energii do dalších dnů. (Falafel je čistě vegetariánský pokrm pocházející z Egypta. Dnes je oblíbený v zemích Blízkého východu, zejména v západním Libanonu, Izraeli, ale rozšířil se po všech kontinentech. Jedná se o smažené kuličky z bobů (Egypt) nebo z cizrny. Servíruje se na talíři nebo v chlebu typu pita, s jogurtovou omáčkou, sezamovou pastou (tahini), zeleninou apod.)

V půlce týdne jsme opustili Tel Aviv a přesunuli se do Jeruzaléma. Prohlídka tohoto města byla úchvatná, a to hlavně díky našemu skvělému průvodci. Návštěva Sionu, Olivové hory, Getsemanské zahrady, Zdi nářků, Božího hrobu a dalších významných míst v nás zanechala hluboký dojem. Nemohu se nezmínit o vynikající arménské kavárně v samém srdci Jeruzaléma, kde i já „nekafař“ jsem podlehl její lákavé nabídce a ochutnal. Večer jsme navštívili levicově zaměřenou komunitu náctiletých, kteří posunuli svůj odchod do izraelské armády o jeden rok. Místo toho se snaží pomáhat sociálně slabším s doučováním do školy a smysluplným trávením volného času. Čtvrteční večer jsme trávili v centru Jeruzaléma, kde byl noční život v plném proudu. Jaký rozdíl oproti pátku, kdy po setmění nastal šabat a ulice ztichly…

Ve zbytku týdne jsme navštívili památník holocaustu Yad Vashem, jeruzalémské trhy, organizaci Betar v Anatotu, pevnost Masadu, Mrtvé moře a další místa. Nejexkluzivnější zážitek si odnáším z Masady – místa, kde se již několik desítek století píší dějiny židovského národa. Je to místo, ze kterého je možné zhlédnout unikátní přírodní scenerii.

Nadešel čas odjezdu a naše osmičlenná česká delegace se vydala zpátky, směr Česká republika. Všichni si odnášíme z projektu nové podněty pro práci v našich organizacích a motivaci k další činnosti. Díky výměně jsme získali nové přátele, a to jak na izraelské, tak i na české straně; výměna znamenala i velké kulturní obohacení. Proto patří náš dík jak České radě dětí a mládeže, tak i Radě hnutí mládeže v Izraeli.

Projekt bilaterální výměny mládeže pořádá Česká rada dětí a mládeže ve spolupráci s Radou hnutí mládeže v Izraeli. Projekt je realizován s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Napsal: Stanislav Štěpáník

Fotogalerie k článku