V dnech 25. až 27. dubna 2014 proběhlo v Terezíně pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 8. česko-německé setkání mládeže. Na setkání s mottem „Společnou cestou ke vzpomínkám“ se více než sto mladých lidí z Česka a Německa společně intenzivně zabývalo tématem využití památných míst nacistické perzekuce pro dnešní mladou generaci.
„Památníky nacistické perzekuce hrají pro mládež významnou vzdělávací roli, zejména z pohledu současných protiromských nálad nebo různých projevů antisemitismu a xenofobie. Mít vždy na paměti a připomínat si neustále devastující dopady tehdejšího společenského a politického vývoje je proto pro současnou i budoucí generaci nesmírně důležité,“ říká Johanna Gutmann, jedna z účastnic česko-německého setkání mládeže.
Účastníci v rámci několika česko-německých interaktivních workshopů hovořili s pamětníky (Felix Kolmer, Dagmar Lieblová, Hana Hnátová, Ernst Gruber) nebo o problematice diskriminace, uprchlictví, o trilaterální spolupráci s Izraelem, o využití mobilní aplikace na památných místech, o válečných zločinech a lidské manipulaci, o průsečících vztahů Čechů a Němců za První republiky, dopadech nacistické ideologie nebo o tom, co to obnášelo být mladým člověkem či školákem v době protektorátu. Program Setkání mládeže zpestřilo představení Dismanova rozhlasového dětského souboru s působivou dětskou operou Brundibár, burza organizací, prohlídka Terezínského ghetta a Malé Pevnosti. Sobotní večer hudebně s důstojností a noblesou zakončil plzeňský Pilsner Jazz Band.
Česko-německé setkání mládeže je tradičně největší akcí svého druhu, které se koná každé dva roky střídavě v Česku a Německu a kterou připravuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem Plzeň, tentokrát v úzké kooperaci se vzdělávacím oddělením Památníku Terezín.
Jedna ze spokojených účastnic, Linda Zeller, se loučila se slovy: „Konečně jsem se mohla pamětníků zeptat osobně a navíc v místě, kde se tehdy vše útrapné událo. S nadšením a zamyšlením budu odjíždět domů. Velký dík Tandemu, že zorganizoval takovou náročnou, akci.“
Eva Svobodová své dojmy ze Setkání mládeže shrnula slovy: „Moc děkuju za krásný víkend, za setkání v Terezíně, jsem hrozně ráda, že jsem mohla jet. Bylo to opravdu perfektní, skvělý program, výborná organizace, prostě všechno. Budu se těšit snad zase někdy na shledanou.“
Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a Regensburgu jsou v České republice a ve Spolkové republice Německo celostátními odbornými pracovišti pro výměnu dětí a mládeže mezi oběma zeměmi. Koordinační centra podporují sbližování a rozvoj všestranných styků a přátelských vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa.
Michaela Veselá, Tandem Plzeň
Na programu 8. česko-německého setkání se podílela i Česká rada dětí a mládeže společně se svými partnery z Německého spolkového kruhu mládeže a Rady hnutí mládeže v Izraeli formou vedení dvou workshopů. První se zabýval formováním paměti holocaustu uvnitř mládežnických hnutí v Izraeli, jehož podstatou je učení se z historie a cílem pochopit význam pro současnost. V rámci druhého workshopu byla představena dosavadní trilaterální spolupráce partnerů a společně s účastníky hledány možné perspektivy jejího pokračování. Mimo jiné se závěrem zástupce ČRDM zúčastnil pódiové diskuse na téma „Minulost, přítomnost a budoucnost práce s mládeží v památnících nacistické perzekuce“.
Marek Krajči, zahraniční sekretář ČRDM