Zprávy z akcí

Čeští mladí vedoucí v Izraeli

Čeští mladí vedoucí v Izraeli (foto archiv Josefa Kučery)

Devátým rokem probíhá výměna mezi Českou republikou a Izraelem pořádaná Českou radou dětí a mládeže a Radou hnutí mládeže v Izraeli. Do výměny se hlásí mladí vedoucí dětí z různých neziskových organizací z těchto dvou zemí. Cílem tohoto projektu je vzájemně si představit organizace a jejich aktivity ve své zemi.

Izraelci navštívili Českou republiku před necelým měsícem. Nejvíce oceňovali chvíle, kdy jsme je vzali přímo na události pořádané našimi organizacemi, kde si mohli s dětmi zahrát hry a strávit s nimi čas.

ÚTERÝ: V úterý 6. 11. 2018 se česká část skupiny účastníků vydala na cestu do Izraele. Po příletu do Tel Avivu jsme povečeřeli s našimi izraelskými přáteli a pak se vydali do hotelu.

STŘEDA: Ve středu nás naši průvodci zavedli na festival etiopských Židů. Tam jsme se také setkali s vedoucím z Federace mladých studentů a pracujících (HaNoar HaOved VeHaLomed), se kterým jsme si zahráli několik her, které hraje s mládežníky, a pak nám povídal o historii a činnosti této organizace. Poté jsme ještě zhlédli výstavu o historii etiopských Židů.

Odpoledne nás naše průvodkyně Nofar vzala na pláž, na které jsme se namočili v moři a viděli nádherný západ slunce.

Středeční večer byl naprosto nezapomenutelný. Setkali jsme se s izraelskými rovery (mladí vedoucí ve skautu) a společně s nimi jsme vařili na ohni večeři. Vařili jsme květák, míchali tahini, krájeli salát, plnili chléb masovou směsí a připravovali dezert (banán s čokoládou v alobalu pečený ve žhavých uhlících). Kromě vaření jsme si i zatancovali několik tanců, které skauti s dětmi tancují ráno při rozcvičkách, na oplátku jsme je učili naši polku. Našli jsme v této skupině skautů nové přátele.

ČTVRTEK: Během volného dne se naše skupina rozdělila, větší část skupiny se vydala do Haify a Sára (YMCA) s Pavlou (Klub Pathfinder) se vypravily do Jeruzaléma, kde měla Sára domluvenou schůzku s izraelskými kolegyněmi ze své organizace. Kromě velice milého přivítání a prohlídky místního paláce YMCA jsme se dozvěděly i o tom, že hlavním úkolem, který si místní YMCA dává, je vytvářet prostor pro setkávání tří světových náboženství – islámu, judaismu a křesťanství. Poobědvaly jsme v nádherné zahradě, prošly jsme velkou část Jeruzaléma, koupily si ovoce na místním trhu.

PÁTEK: V pátek jsme opustili Tel Aviv a vyrazili se sbalenými kufry minibusem podívat se na pevnost Masada. Pro Židy je velmi důležitý příběh tohoto místa. Smrt (sebevražda) 700 posledních židovských obyvatel Masady je pro Židy legendou, na kterou jsou velmi hrdí. Že si jejich předci vybrali raději svobodu než život v otroctví, to je klíčové poselství tohoto místa.

Večer jsme s Izraelci hráli hru plnou výzev a dostali jsme krátkou lekci hebrejštiny.

Pavla Kafková, Klub Pathfinder

O zbytku izraelské části výměny si přečtěte v článku Výměna mládeže s Izraelem se povedla. Podívejte se také na video z Izraele

Projekt je realizován s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Napsal: Pavla Kafková, Klub Pathfinder

Fotogalerie k článku