Zprávy z akcí

COMEM Evropského fóra mládeže, nebo-li Rada členů, Antverpy 2011

Logo Evropského fóra mládeže

Ve dnech 5. – 8. května proběhlo v Antverpách, evropském městě mládeže pro rok 2011, zasedání tzv. COMEMu, nebo-li Rady členů Evropského fóra mládeže.

Hlavními dokumenty, kterými se členové Evropského fóra mládeže zabývali byla revize Policy paperu (dokument vysvětlující politické priority) v oblasti neformálního vzdělávání, kdy byly zapracovány nové poznatky a poté rezoluce zabývající se enviromentální (životní prostředí) udržitelností Evropského fóra mládeže. Některé členské organizace protestovaly, že pokud chtějí šetřit životní prostředí a např. místo letecké dopravy na jednání využít vlaku i na delší vzdálenosti než již nyní Evropské fórum mládeže nařizuje (do 500 km není možné využít letecké dopravy), bylo toto vždy podřízeno ekonomickému hledisku a na delší vzdálenosti je často lístek na vlak o pár euro dražší než-li nízkonákladová letenka. V takových případech bylo nutné doposud svolení představenstva fóra, což je zbytečně komplikované. Nyní tedy bude možné místo letu do Bruselu za 3000 Kč využít i vlaku za 3500 Kč a šetřit tak životní prostředí při cestování na akce fóra. Evropské fórum by mělo být obecně více šetrnější, šetřit energiemi a upravit svůj „zelený plán“ využívat lokální potraviny, využívat pouze a jen recyklovaného papíru, nabízet primárně vegetariánské jídlo (při chovu a zpracování masa dochází údajně k větší energetické spotřebě a enviromentální zátěži) avšak nikoho neomezovat z členských organizací, pokud takové změny nechce přijmout. Nikdo tedy nebude zakazovat létat členům na jednání, pokud jim to nevyhovuje z časových či jiných důvodů, jen na přihláškách na další akce místo zvláštní kategorie pro vegetariány by mělo být zvláštní políčko pro „masožravce“.

Řešilo se ale např. i vyloučení či setrvání Národní rady mládeže Ázerbajdžánu, u níž některé členské organizace pochybovaly o její demokratičnosti a nezávislosti v rámci ázerbájdžánského systému. Šetření speciální komise fóra (tzv. CBMA), ale prokázala opak a i členské organizace Ázerbajdžánce podpořili v setrvání svým hlasováním. Podobná procedura čeká za rok i Českou radu dětí a mládeže, neboť bude usilovat podle stanov fóra po dvou letech o plné členství a tedy i hlasovací práva, která doposud jako členové kandidáti nemá. I bez hlasovacího práva máme ale možnost rozhodnutí fóra ovlivnit a to zejména díky členství a spolupráci s radami mládeže v rámci tzv. koalice BBC+, kde spolupracujeme např. s Němci, Rakušany, Slováky, Holanďany, Lucemburčany, Švýcary či Brity.

Dále Evropské fórum informovalo o své činnosti v prioritních, ale i dalších oblastech. Ke každému prioritnímu tématu (neformální vzdělávání, dobrovolnictví, budoucnost programu Mládež v akci, Východní Evropa a Kavkazský region, zaměstnanost mladých, stáže v Evropě a volby od 16 let). Dále byly zorganizovány tématické diskuze členskými organizacemi např. o situaci v Bělorusku, o participaci mládeže na Balkáně, genderové politice (rovnost žen a mužů), atd. Dále pracovaly také tzv. politické komise, které např. vyhodnocovaly strukturovaný dialog mládeže v Evropě. Neméně důležitou součástí byla de facto interpelace nového vedení fóra ohledně jejich kroků, činností a politického směřování organizace, tak aby byla opravdu zajištěna kontrola členskými organizacemi toho, co že se to v té Evropě v oblasti mládeže děje. Zajímavá a ostrá diskuze se rozpoutala např. kvůli zapojení Evropského fóra mládeže do roku mládeže EU-Čína nebo pořádání summitu EU-Afrika v Lybii ještě za nezpochybněného režimu Kadáfího v podzimních měsících 2010.

Na doprovodný program nebylo mnoho času, neboť práce bylo opravdu hodně, ale přeci jen po skončení jednání v sobotu večer vyrazili účastníci na setkání Skautů antverpského regionu, kde se potkali s pěti tisíci z nich, společně si s nimi zazpívali a pojedli z jednoho kotlíku, respektive pořádného kotle. Další jednání Rady členů Evropského fóra mládeže je naplánováno na 17. – 18. listopadu 2011.

Jan Husák, zástupce Představenstva ČRDM na jednání

Napsal: admin