Zprávy z akcí

Dobrovolníci mezi národnostmi a náboženstvím aneb Byl to opravdu sababa výlet!

Masada

To je tak, když vyjede skupinka osmi českých zástupců do míst, kde se psala historie. A tak se dvě skautky, studentka FAMU, šéf programu Expedice MARS, bývalá členka Národního parlamentu dětí a mládeže, jeden Slovák a dva tomíci vydali na týdenní cestu do Izraele. Výměnný program České rady dětí a mládeže se v letošním roce konal již pošesté. Týden jsme v ČR hostili osmičku Izraelců, kteří také pracují s dětmi – ale v zemi, kde to není rozhodně tak bezpečné jako u nás. Na začátku listopadu 2014 jsme pak měli možnost vycestovat i my k nim a podívat se do Tel Avivu a do jeho arabské části Jafo, prozkoumat jeruzalémské Staré město, dotknout se Zdi nářků, podívat se na místo, kde skonal Ježíš Kristus, potulovat se po nocích na Palestinském území, ochutnat místní chalvu, dát si oběd v restauraci Dr. Shakshuka a pojídat ze systému různých mističek mnoho dobrot, ochutnat také jejich báječnou cizrnovou pomazánku hummus, zjistit, že voda v Mrtvém moři je tedy vážně ultra slaná a že hezky nadnáší. Už víme, co je to shabat (tradiční páteční židovský rituál), že muzeum holocaustu Yad Vashem rozbrečí nejen skauty, ale i tomíky, že systém půjčování kol v Tel Avivu je levný a pomáhá k rychlé dopravě po městě, že se dá koupat ve Středozemním moři i o půlnoci v listopadu a také, že armáda a pohled na samopal je pro Izraelce denním chlebem. Jsem moc rád, že jsme mohli tyto končiny navštívit. Celý týden na mě udělal obrovský dojem a rád bych se tam ještě někdy podíval. Ona i ta avizovaná izraelská „oddílová schůzka“ skautského oddílu, čítajícího 1200 skautů, nám přišla jako hloupost, ale když jsme pak na vlastní oči viděli asi sedm stovek poskakujících okrojovaných dětiček, uvěřili jsme. Dětské organizace mají v Izraeli obrovskou historickou a výchovnou hodnotu, vznikaly totiž za holocaustu v koncentračních táborech a byly zdrojem prvních odbojů. A ptáte se, jaký mají názor na Palestinu a na celý ten dlouhý problém? Odpoví jednoduše „It is too complicated!“ – zkrátka ani mezi sebou tuto otázku nechtějí moc otevírat, neb na to mají většinou odlišný názor.

Je to obrovský zážitek, a pokud budete mít někdy možnost, určitě se do Svaté země vypravte!

A teď malá lekce hebrejštiny: ma kore? – jak se máš?, sababa – báječně, super, cool, šalom – děkuji, bevakaša – prosím, balagán – nepořádek, lehitraot – nashledanou

Projekt bilaterální výměny mládeže v roce 2014 pořádala Česká rada dětí a mládeže ve spolupráci s Radou hnutí mládeže v Izraeli. Projekt je realizován s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Napsal: Ondra Šejtka; foto: Marek Krajči

Fotogalerie k článku