Zprávy z akcí

Kongres o životním prostředí v Izraeli

Mezinárodní kongres pro nadané a environmentální vedení 21.–28. 8. 2015, Hakfar Hayarok Youth Village, Izrael (foto Alžběta Slámová)

Poslední týden v srpnu se v Izraeli konal mezinárodní kongres o životním prostředí určený pro mladé lidi. Sešly se tam delegace z Tchaj-wanu, Jižní Koreje, Rakouska, Německa, Bulharska, Polska a poprvé i z České republiky. Česká delegace se skládala z 8 lidí z celé republiky, které podle motivačních dopisů vybrala Česká rada dětí a mládeže. Většinu nákladů platila izraelská strana, letenky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. První dva dny včetně Šabatu (židovský den oddychu) jsme strávili v hostitelských rodinách, tak jsme nejlépe poznali tamější kulturu a mentalitu. Poté jsme se přesunuli na internát hostitelské školy kousek od Tel Avivu, který se nacházel v tzv. zeleném pásu (=pásy zeleně kolem měst) a který byl součástí komplexu ještě s kravínem, drůbežárnami a poli, na kterých se pěstovaly nejen melouny (ty jsme si mohli nasbírat a sníst).

Každá delegace si připravila prezentaci k představení své země a krátké vystoupení na galavečer, Češi sehráli známou pohádku „Hrnečku, vař“, která sklidila velký úspěch. Kromě toho jsme vyslechli i mnoho odborných přednášek, většinou o výrobcích a činnostech, které chrání životní prostředí. Ale neseděli jsme pouze na přednáškách, jeden den jsme strávili v Jeruzalémě, navštívili jsme chrám Božího hrobu (viděli jsme Ježíšův hrob a místo, kde byl ukřižován), zastavili se u Zdi nářků a pomohli archeologům s výzkumem na Olivové hoře; úspěšnější i něco našli, např. kovový křížek s Kristem nebo keramické ucho džbánu staré asi 2700 let. Byli jsme i v Haifě (město na severu Izraele) a v krásných Bahajských zahradách (posvátné místo náboženství Bahaí). Měli jsme i volný večer v Tel Avivu, tak jsme si prošli hlavní nákupní třídu, viděli úžasný západ slunce na pláži a ochutnali tradiční izraelský pokrm – falafel (cizrnové kuličky) v pitě (kulatá chlebová placka) vymazané hummusem (cizrnová pasta).

Myslím, že kongres si všichni užili, navázali nové kontakty, zlepšili angličtinu, poznali novou zemi a kultury, nové lidi a dozvěděli se mnoho užitečných informací o ochraně životního prostředí. Všem takovouto zkušenost moc doporučuji, jsem za ni vděčná a určitě z ní budu ještě dlouho čerpat.

Henrietta Ottová

Vyslání české delegace na Mezinárodní kongres pro nadané a environmentální vedení v Izraeli bylo podpořeno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Děkujeme.

Napsal: Marek Krajči

Fotogalerie k článku