Zprávy z akcí

Lodičky i diskuse o občanském vzdělávání – jak mladí Izraelci poznávali ČR

Výměna mládeže ČR-Izrael 2017 (foto Marek Krajči)

Ve dnech 7.–13. září se uskutečnila již tradiční česko-izraelská výměna pracovníků z oblasti práce s mládeží. Tuto akci pořádá Česká rada dětí a mládeže a její izraelský protějšek (Rada hnutí mládeže v Izraeli) a cílem tohoto projektu je vzájemná výměna informací a zkušeností z práce s dětmi. Za Českou republiku se této akce zúčastnilo celkem osm mladých dobrovolníků, kteří reprezentovali 7 různých organizací – skauty, pionýry, tomíky i méně známé skupiny, jakými jsou Dětská tisková agentura, Mezinárodní cena vévody z Edinburghu a Erasmus Student Network.

Po přivítání přátel z Izraele 7. září a po dobrém obědě jsme se pustili do seznamovacích her a několikahodinové soutěže, během níž všichni poznali pořádný kus Prahy.

Další den jsme začali prezentací našich organizací a dobrý oběd v Příbrami jsme rychle strávili překonáním 365 schodů na Svatou Horu. Zde pro nás byla připravená anglickojazyčná prohlídka této památky a poté jsme zamířili na návštěvu k příbramským skautkám, pro které si Izraelci dokonce připravili vtipnou hru, jež nakonec každého rozesmála. V pátek večer jsme se shodli, že už jsme všichni poměrně unavení, především Izraelci, kteří od příletu neměli příliš mnoho času na odpočinek. Společně jsme tedy zahájili šabat, což je v judaismu den odpočinku. Po tomto společném rituálu mezi námi zavládla příjemná a pohodová atmosféra.

V sobotu jsme měli volný den, který se naši izraelští přátelé rozhodli strávit nakupováním.

Protože první tři dny výměny byly poměrně akční a pohybové, rozhodli jsme se v neděli zařadit na program více diskuzních aktivit. Brzy ráno se tedy s námi sešel izraelský velvyslanec, který s námi diskutoval o česko-izraelských vztazích, ale také jsme měli možnost mj. porovnat stav školství v obou zemích. Později jsme zamířili na prohlídku židovské čtvrti v Praze a odpoledne proběhla prezentace zbývajících českých organizací, během nichž jsme si mohli všimnout mnoha rozdílů mezi našimi systémy. Izraelci byli například velmi překvapeni tím, že u nás tyto organizace většinou vedou dobrovolníci: „Udělalo na nás velký dojem, jak moc jsou Češi ochotní dobrovolně pracovat pro mládežnické organizace. Velmi působivé je to, jak jsou pořádány letní tábory, které jsou založené na dobrovolné práci rodičů a rodin, které jsou členy mládežnických organizací,“ napsal Ziv o svých dojmech z výměny.

Další dva dny jsme strávili v Jižních Čechách, kde jsme navštívili Český Krumlov a České Budějovice. Kromě návštěv památek jsme si uspořádali český večer, během kterého jsme uspořádali kvíz o České republice, naučili se tancovat mazurku a zazpívali si české i izraelské písničky.

V úterý jsme se s našimi hosty zúčastnili na gymnáziu v Českých Budějovicích výuky angličtiny, kde si mohli popovídat s českými studenty o rozdílech mezi jejich a našimi školami. Po návštěvě gymnázia jsme si udělali výlet na zámek Hluboká nad Vltavou a po něm jsme se vydali opět ke skautům, tentokrát však vodním. U těch jsme si trochu více popovídali o tom, co to vlastně skauting je, zahráli jsme si několik her a nakonec jsme se vydali na projížďku lodičkami; byla velkým zážitkem hlavně pro naše izraelské hosty.

„Moc se mi líbilo vidět rozdíly v životě v Česku a v Izraeli, například to, jaké jsou školy v Čechách a u nás v Izraeli,“ říká Ruth.

Po týdnu plném skvělých večeří v restauracích, jsme si tentokrát objednali pizzu, kterou jsme snědli ve vlaku. Společná cesta domů nám utíkala velmi rychle. Většina z nás byla sice velmi unavená a někteří i usnuli, ale zbytek si většinu času povídal. Po týdnu stráveném spolu se z nás stali dobří přátelé, panovala mezi námi skvělá atmosféra, a tak jsme se cestou do Prahy hodně nasmáli.

Středa byla ve znamení loučení. Sešli jsme se ráno, abychom získali „zpětnou vazbu“ na proběhlý týden, na to, co se povedlo i nepovedlo. Poté se s námi rozloučila část izraelské delegace, kterou ještě čekaly další cesty po Česku a po Evropě. Se zbytkem jsme se potom vydali na Vyšehrad, do kavárny a nakonec na náš poslední společný oběd tady v Česku.

Sice jsme tomu nemohli uvěřit, ale nakonec opravdu přišel čas, abychom se rozloučili i se zbylými členkami izraelské delegace. Někteří z nás ještě doprovodili děvčata na letiště, kde bohužel nakonec čekala několik hodin na zpožděné letadlo. Věřím, že tato nepříjemnost na konci jim však pobyt u nás příliš nezkazila.

„Všichni jsme si tuto část výměny v České republice moc užili a jsme velmi rádi, že jsme se této mezinárodní výměny zúčastnili,“ prohlásil Ziv za celou izraelskou delegaci. Za český tým mohu říct, že i my jsme si výměnu moc užili a už se těšíme na listopad, kdy pojedeme do Izraele a navštívíme místní mládežnické organizace.

Tereza Matoušová, Dětská tisková agentura

Projekt je realizován s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.


Přečtěte si i další články o výměně mládeže ČR-Izrael 2017:

Napsal: Tereza Matoušová, Dětská tisková agentura

Fotogalerie k článku