Zprávy z akcí

Mezinárodní kongres pro nadané a environmentální vedení

Mezinárodní kongres pro nadané a environmentální vedení 21.–28. 8. 2015, Hakfar Hayarok Youth Village, Izrael (foto Alžběta Slámová)

21.–28. 8. 2015, Hakfar Hayarok Youth Village, Izrael

Na konci letošních letních prázdnin jsem se zúčastnil spolu s dalšími sedmi studenty, Kateřinou Bejčkovou, Romanem Holubem, Janem Koblížkem, Henriettou Ottovou, Jiřím Pejšou, Alžbětou Slámovou a Veronikou Stříbrnou, Mezinárodního kongresu v Izraeli. Naším doprovodem byli Roman Machain a Simona Špičáková.

Nás osm bylo vybráno z asi 50 přihlášených z celé České republiky, podle motivačního dopisu, který jsme všichni museli sepsat. Čekání na odpověď bylo napínavé, a když vytoužený e-mail dlouho nepřicházel, ztratil jsem již většinu naděje, že bych mohl jet. O to větší však byla radost ze zprávy, která mi oznamovala mé přijetí do české delegace, která jede do Izraele. Měl jsem ohromnou radost, protože není všední jet do Izraele jen za cenu pojištění. Vše ostatní totiž hradili organizátoři z Izraele nebo Česká rada dětí a mládeže.

Členy delegace jsem poprvé poznal pár hodin před odletem, když jsme se ve čtvrtek 20. 8. odpoledne sešli v klubovně v Praze u Kulaťáku. Trochu jsme se poznali a seznámili, hráli jsme stolní hry a dokončovali prezentace na představení naší republiky na kongresu. Několik z nás došlo k názoru, že když máme být na letišti už ve 4:00 ráno, tak nemá cenu chodit spát. Nakonec jsme si ale na hodinku zdřímli.

Ve tři hodiny ráno jsme vstali, vzali své věci a odjeli na letiště v Ruzyni. Kontrolami jsme prošli bez problémů a v zářivě růžovém letadle jsme po vzletu dospávali minulou noc. Let rychle utekl, a když jsme se už blížili k cíli, bylo krásné pozorovat moře a poté pevninu pod námi. Před dosednutím na letiště v Tel Avivu jsme měli přímý výhled na zdánlivě vysušenou zemi Izraele. Bylo to krásné.

Na letišti v Tel Avivu si nás vyzvedli studenti školy Hakfar Hayarok. Jednotlivě nebo po dvojicích jsme víkend strávili v rodinách těchto studentů. Já jsem bydlel spolu s Romanem Holubem. Hostili nás Ella a Daniela. Byl to krásný víkend, kdy jsme byli např. na pláži, v pizzerii, restauraci, na pikniku, lodičkách nebo na seznamovací party, kde byli všichni účastníci kongresu.

Dorazilo osm delegací: izraelská, česká, rakouská, polská, německá, bulharská, dále také delegace z Tchaj-wanu či Jižní Koreje. Náplní dnů kongresu byly výlety, exkurze, prezentace delegací, přednášky, gala večer, dobré jídlo, zábava a nakonec i rozlučková party.

V neděli (izraelský týden začíná naší nedělí) jsme byli ubytováni a provedeni areálem školy. Mají zde mimo jiné velkou farmu.

Druhý den jsme absolvovali první větší výlet. Tím byla návštěva Jeruzaléma. Prošli jsme Davidovo město, typická tržiště a také archeologické naleziště. Byli jsme u Svatého hrobu, u Zdi nářků a na Olivové hoře.

Další den byl věnován převážně přípravě na galavečer. V čas večeře byla hostina a v návaznosti na ní předvedla každá delegace své představení. My jsme hráli divadelní hru Hrnečku vař.

Ve středu jsme navštívili místní velkou čističku odpadních vod a poslední přírodní pláž u Středozemního moře v Izraeli, Palmachim Beach. Odpoledne jsme vypracovávali projekty na řešení různých problémů „Greenbeltů“ (zelených pásů kolem měst) jednotlivých zemí.

Čtvrtek byl ve znamení dlouhého výletu na sever země, kde jsme navštívili svaté zahrady v Haifě. Poté jsme se jeli podívat na horu Karmel. Před tím, než došlo k tragickému požáru, který zničil celý porost, byla hora Karmel nádherně zalesněná. Večer jsme měli několik hodin volna v Tel Avivu, a tak jsme vyrazili na nákupy. Zašli jsme také na pláž a byli jsme svědky nádherného západu slunce do Středozemního moře.

Všechny tyto dny byly něčím zajímavé. Výlety byly prokládané zajímavými přednáškami, aktivitami a excelentními prezentacemi delegací. My jsme si dokonce našli i čas si zajít do tamního bazénu.

Izraelci jsou neuvěřitelně přátelští a pohostinní. Jsou to úžasní lidé a věřím, že si každý účastník i za takto krátký čas zde dokázal najít přátele na celý život. Všichni tam na nás byli opravdu milí a chtěli, abychom se měli co nejlépe. Obětovali toho pro nás hodně. Díky nim jsme se tam cítili skoro jako doma.

Další pozitivum bylo, že se tam neustále jedlo. Dostávali jsme velké svačiny na výlety a školní jídelna, ve které jsme se stravovali, byla vedena stylem švédských stolů. Vždy toho bylo hodně a mohli jsme si jídlo nakombinovat, jak jsme chtěli.

Byl to nádherný čas a já na to budu ještě dlouho vzpomínat. Užil jsem si to a našel si nové přátele. Pokud někdo bude mít možnost jet, vřele mu doporučuji, aby neváhal. Izrael je Boží země a zaslouží si náš obdiv i úctu, přátelství i podporu.

Děkuji ČRDM za nabídku. Děkuji zahraničnímu sekretáři ČRDM M. Krajčimu, že mě vybral do delegace. Děkuji rodině za podporu. Děkuji organizátorům z Izraele, za jejich péči a čas. Děkuji Elle a Daniele, že nás hostily. Děkuji zbylým členům delegace, že jsem mohl jet zrovna s nimi. Děkuji.

Dan Bešta

Vyslání české delegace na Mezinárodní kongres pro nadané a environmentální vedení v Izraeli bylo podpořeno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Děkujeme.

Napsal: Marek Krajči

Fotogalerie k článku