Zprávy z akcí

Na kongresu v Izraeli

Mezinárodní kongres pro nadané a environmentální vedení 21.–28. 8. 2015, Hakfar Hayarok Youth Village, Izrael (foto Alžběta Slámová)

Dnes je to přesně měsíc, co jsme s nejistotou nastupovali do letadla směr Tel Aviv, a nikdo z nás si nedokázal představit, jak následující týden bude vypadat. Řekla bych, že každý z nás byl nervózní, ale zároveň i zvědavý, co se bude dít. První dva dny jsme měli na prozkoumání Izraele s hostující rodinou. Všichni byli strašně moc hodní a ochotní nám ukázat to nejlepší ze země. Za mě se jim to tedy opravdu povedlo. Bylo o nás skvěle postaráno a my jsme se mohli zcela odpočatí vrhnout na kongres, který začínal třetí den ve škole Hakfar Hayarok. Tam jsme se setkali se všemi ostatními účastníky programu, kterých bylo opravdu hodně, a pocházeli ze sedmi různých zemí. Byl pro mě velký zážitek poznat tolik nových kultur a lidí. Jsem strašně ráda, že jsme se opravdu sešli – byla to skvělá skupina lidí a výborně jsme si spolu rozuměli.

Za ten týden jsem se toho naučila tolik o každé ze zúčastněných zemí a zároveň poznala krásná místa, jako je například Jeruzalém, Tel Aviv nebo Haifa… Největší zážitek však pro mě byl galavečer, na který si každá země připravila vystoupení. Naše delegace si připravila pohádku „Hrnečku, vař!“. Všichni jsme byli nervózní (zvlášť, když jsme přišli na řadu po výborné Koreji), ale vše dopadlo dobře a odvažuji si říct, že se naše pohádka všem velmi líbila. Celý zbytek týdne potom utekl strašně rychle a my jsme po sedmi úžasných dnech museli zpátky do České republiky.

Přivezla jsem si domů spoustu skvělých zážitků a nových vědomostí. Pořád na tento skvělý týden vzpomínám, a kdybych mohla jet znovu, tak ani vteřinu neváhám! Našla jsem si tam plno kamarádů a opravdu doufám, že s dalšími členy z české delegace se co nejdříve shledáme.  Izraelský týden mě toho naučil strašně moc a jsem ráda, že jsem mohla být součástí něčeho tak skvělého, jako byl tento kongres.  Pokud někdo váhá, jestli se přihlásit na nějakou výměnu, kongres či kteroukoli jinou akci, kde si zlepšíte svou angličtinu a poznáte spoustu skvělých lidí, tak ať přestane váhat a určitě do toho jde! Opravdu se není absolutně čeho bát. Všichni jsme na začátku měli strach a byli nervózní, ale nakonec jsme byli všichni šťastní, že jsme takový týden prožili.

Veronika Stříbrná
21. 09. 2015

Vyslání české delegace na Mezinárodní kongres pro nadané a environmentální vedení v Izraeli bylo podpořeno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Děkujeme.

Napsal: Marek Krajči

Fotogalerie k článku