V následujícím článku vám vylíčím své zážitky z jedné neobyčejné akce, které jsem měla tu čest zúčastnit se.
Dvanáctý EU-čínský summit v listopadu 2009 v Nanjing rozhodl o ustanovení roku 2011 „EU-čínským rokem mládeže“. Mezi jeho hlavní cíle patří podpora interkulturního dialogu, vzájemného porozumění a přátelství mezi evropskou a čínskou mládeží a také povzbudit mladé lidi k jejich aktivní účasti na rozvoji EU-čínských vztahů. Výsledky těchto aktivit, realizovaných v tomto roce, by pak měly zajistit další EU-čínskou spolupráci v oblasti mládeže, a to i po roce 2011.
Na začátku takto velkého projektu bylo nezbytné oficiální zahájení, které se uskutečnilo hned dvakrát – v lednu v Bruselu a v únoru v Pekingu. Za Českou republiku byli Ministerstvem školství, tělovýchovy a mládeže vybráni dva delegáti.
Týdenní program v čínském hlavním městě byl nabitý od rána do večera. Během pobytu jsme se dozvěděli různé zajímavosti. Například to, že jsou Číňané občas chaotičtí organizátoři nebo to, že zrovna neovládají um improvizace. Pokaždé jsme však museli program zvládnout do posledního puntíku, i přes několikahodinové zpoždění.
První tři dny strávené v Pekingu patřily k nejoficiálnějším částem našeho pobytu. Zúčastnili jsme se velké konference zaměřené na témata týkající se mladých lidí, rozdělili se do několika networkingových skupin, navštívili tamější Ministerstvo zahraničních věci a setkali se zástupci všech ambasád členských států EU na banketu na Delegaci EU v Pekingu. Vyvrcholením této části našeho pobytu bylo samotné oficiální zahájení, které se konalo v Capital Museum.
Po příchodu do obrovské výstavní síně nám megalomanství této akce přímo vyrazilo dech. Mnohametrové pódium vypadalo spíše jako z finále Superstar, všude byli přítomni novináři, fotografové a televizní štáby. V přední části byl vyhrazen VIP sektor lidem z ambasád a politikům. Skoro dvouhodinový program zahrnoval několik tanečních vystoupení, koncert symfonického souboru, projevy rozličných osobností a v neposlední řadě i módní přehlídku. Přítomnost postavy Krtečka, který se stal jedním z ambasadorů tohoto roku, by zaujal kdejakého Čecha. Vrcholem zahájení byl projev samotného čínského premiéra Wen Ťia-pao, který slavnostně spustil internetový portál tohoto projektu.
V dalších dnech následovala méně formální část našeho pobytu, kvůli níž jsme se přemístili na jih Číny – do province Guizhou. V této části bych vypíchla návštěvu vesnice minority Miao, kde nás čekal typický oběd, taneční vystoupení a mnoho dalšího. Součástí dalšího programu byly různé exkurze, panelové diskuze s místní mládeží a také tzv. home stay v čínských rodinách, kdy jsme se na jedno odpoledne stali součástí čínské domácnosti. Poslední večer byl uspořádán velkolepý závěrečný banket v hotelu Sheraton, jehož atmosféra spíše připomínala udílení Oscarů.
Oficiální zahájení v Pekingu bylo začátkem pro mnoho zajímavých projektů a aktivit, které se během tohoto roku uskuteční. Jedním z nejdůležitějších cílů tohoto zahájení bylo navázat kontakty mezi partnery z EU a Číny, což se určitě povedlo. V blízké budoucnosti o spolupráci mezi EU a Čínou ještě mnoho uslyšíte. Doufejme, že i v souvislosti s plným zapojením České republiky.
Eva Peterková, Together Czech Republic