Zprávy z akcí

Seminář o neformální výchově na Slovensku

Logo Rady mládeže Slovenska

V říjnu 2008 pořádala Rada mládeže Slovenska v Bratislavě jednodenní seminář „Neformální výchova a vzdělávání v práci s dětmi a mládeží“. Semináře se účastnilo na 70 zástupců ze 40 dětských a mládežnických sdružení a bylo velmi potěšující, že většina účastníků byli mladí lidé, kteří s dětmi přímo pracují. Seminář se konal v moderním Centru vědecko-technických informací Ministerstva školství SR. Obsahem semináře byly kromě úvodních prezentací dva workshopy – Neformální výchova a vzdělávání v přímé práci s dětmi a mládeží a druhý Příprava pracovníků s dětmi a mládeží. Na závěr mluvčí obou skupin přednesli své výsledky.

První workshop vyzdvihl význam neformální výchovy, činnosti, které neformální výchovu podporují nebo které jí naopak brání. Taky definoval, jak procesu neformální výchovy může pomoci Rada mládeže Slovenska.

Zapojil jsem se do činnosti druhého workshopu a hledali jsme společná i rozdílná témata školení vedoucích, která probíhají v organizacích účastníků, předpoklady pracovníka s mládeží a postup při výběru pracovníků.

Dá se říci, že slovenští vedoucí dětí mají podobné problémy i úspěchy jako naši. Volali např. po lepším zesíťování dětských a mládežnických organizací až do základních článků, po pomoci při psaní projektů a vůbec po informacích o dotačních zdrojích či po kurzech pro školitele v jednotlivých organizacích.

Škoda, že jsem nemohl vystoupit s našimi zkušenostmi z neformální výchovy a vzdělávání vedoucích. Na stolech jsem ale mohl vystavit materiály ČRDM a z neformálních diskusí s účastníky semináře vyplynulo, že mají velký zájem aplikovat tři naše velká témata:

  • Bambiriádu jako prezentační akci a také jako akci s velkým významem na navázání kontaktů mezi vedoucími z různých organizací. Tam, kde už se na Slovensku Bambiriáda koná (v Žilinském kraji a od letošního roku též v Prešově), mají s navázáním kontaktů mezi sebou a s radnicemi měst také dobré zkušenosti;
  • Celostátní vzájemnou výměnu zkušeností jako atraktivní metodu šíření zajímavých poznatků a postupů v organizacích i mezi nimi. Je škoda, že řada účastníků ani neví, že na Slovensku pořádá Dúha Bratislava VVS – Vzájomnú výmenu skúseností a ta mívá zatím velmi málo účastníků;
  • Březové lístky jako jednoduchý ale propracovaný způsob neformálního oceňování vedoucích a jejich mladých pomocníků.

ČRDM zastupoval Mojmír Nováček, RADAMOK


Odkazy:
Závěry z konference ke stažení (PDF, 146 kB)

Napsal: admin