Práci, kompetence, ale i zábavu. To všechno přineslo třetí mezinárodní setkání v rámci projektu „Spolupráce pro inovativní vzdělávání sociálních a občanských kompetencí“, které se uskutečnilo 6.–11. března 2017. Účastníci z Česka, Polska a Litvy se tentokrát přesunuli do Náměště nad Oslavou a organizace ležela na bedrech českého týmu.
Je pondělí odpoledne a areál bývalé náměšťské továrny začíná ožívat. Místo už dávno neslouží k výrobě koberců, zato se v něm nachází nově vybudované Centrum environmentálních technologií a technik (CETT), které bude v nadcházejícím týdnu využívat třicet účastníků mezinárodního projektu o občanských a sociálních kompetencích. Jakmile je na místě celý desetičlenný český tým, který se poprvé ocitá v pozici organizátorů, je čas pustit se do příprav. Naši zahraniční partneři přijíždějí zanedlouho a společně vyrážíme do příjemné kavárny Caffee Zappé, kde na nás čeká bohatá a hlavně chutná slavnostní večeře na uvítanou.
Budíme se do překrásného březnového rána s pořádnou energií. Bude ji potřeba, na programu je toho hodně! Sdílíme s ostatními naše očekávání, hodnotíme experimentální fázi a prezentujeme si vzájemně metody, které jsme od Litvy měli možnost vyzkoušet. Vracíme se také k hlubšímu porozumění občanským a sociálním kompetencím, což je přínosné především pro ty, kteří se do projektu zapojili až později.
Večer nás čeká netypická aktivita, respektive více aktivit. Někteří z nás si připravili krátké, dvacetiminutové workshopy, v rámci kterých můžeme s ostatními sdílet naše zájmy, naučit se něco nového a pobavit se. Překvapivě zjišťujeme, že máme opravdu různorodé oblasti zájmu – od zpěvu, přes šerm, až po fyzikální a chemické pokusy.
Uprostřed týdne se zaměřujeme na nás, účastníky, jako na facilitátory. Dnes a ještě v pátek projdeme třemi workshopy, které berou v potaz tři aspekty – místo, skupinu a facilitátora jako takového. Pro některé z nás se jedná o zcela novou oblast, proto se maximálně soustředíme. Mimo to také začínáme s psaním publikace, která bude sloužit jako výstup tohoto projektu a poslouží především pracovníkům s mládeží při rozvíjení kompetencí jejich svěřenců.
Čtvrteční den začíná nevídaně brzy. Měníme prostředí – vyrážíme objevovat krásy Brna. Nejdříve pokračujeme v tvorbě publikace v příjemném prostředí čajovny, posléze se přesouváme do prostor brněnské hvězdárny, která nás naprosto uchvátí. Místo působí velmi kreativně, takže nám jde psaní jedna báseň. A odpoledne zbývá ještě čas pro zmiňované objevování krás Brna.
Blížíme se k závěru týdne. Navazujeme dopolední částí na středu a procházíme zbývajícími dvěma workshopy. A aby toho nebylo málo, odpoledne ještě přidáváme hodinu a půl na tvorbu publikace. Jedná se sice o první návrh, navíc jen o jednu kapitolu, ale všichni cítíme, že jsme odvedli kus dobré práce.
V Polsku jsme přišli s nápadem na aplikaci s metodami občanského a sociálního vzdělávání, která teď začíná dostávat konkrétnější podobu. Přijel za námi programátor Honza, který nám ukazuje první návrhy grafiky, diskutuje s námi o funkcích a obsahu. Vypadá to, že se máme na co těšit.
Po skvělém posledním večeru se nám nevstává lehce, ale stále je tu pár věcí, které musíme dodělat, hlavně všechno zhodnotit. Tentokrát jsme s českým týmem sáhli po netypické formě, a to po malování na plátno barvami země, které se získávají přímo z půdy.
Po kreativním dopoledni už moc společného času nezbývá a odpoledne se definitivně loučíme. Sice máme před sebou ještě dalších šest měsíců práce – dodělání publikace, spuštění aplikace a celkové šíření výstupů z projektu, ale už pouze v národních týmech. Pár posledních slov, úsměvů, a rozjíždíme se zase zpět do svých zemí, měst a domovů.
Více o projektu se dozvíte na stránkách ČRDM…