Zprávy z akcí

Tam, kde mají mléko levnější než vodu

Mezinárodní kongres pro životní prostředí a vedení v Izrael 2018

Dne 9. 8. se naše malá skupina vydala na týdenní společný výlet do Izraele za účelem navštívit ekologický kongres, kde se letos probírala problematika plastů a životního prostředí.

Po příletu na letiště v Tel Avivu nás čekalo přátelské přivítání od našich hostitelských rodin, u kterých jsme strávili víkend: podnikali jsme výlety, podívali se na tržiště, na pláže, prozkoumali Tel Aviv, a někteří dokonce navštívili i Mrtvé moře. Po takto příjemně stráveném víkendu jsme se vydali do místního školního komplexu, kde se celý kongres konal. Po prvních přednáškách a večeři jsme se společně vrhli na nacvičování vystoupení na Gala Night. Na této akci jsme měli předvést nějaké vystoupení, jež mělo reprezentovat naši vlast. V počtu čtyř holek a sedmi kluků jsme se rozhodli nacvičit tradiční českou polku. Gala Night byla skvělá.

Krom přednášek a různých debat jsme také podnikali společné výlety. Vypravili jsme se do Jeruzaléma, kde jsme se podívali do muzea, prošli si chrám Božího hrobu a nakonec navštívili Zeď nářků. Další zastávkou byl přírodní park kousek od hranic s Libanonem. Vydali jsme se rovněž do Nazaretu, kde jsme navštívili Baziliku panny Marie, utratili poslední šekely a jeli zpátky do kampusu, kde nás čekala oslava na rozloučenou. Na všech těchto výletech bylo skvělé to, že nás doprovázel úžasný průvodce, který nám vyprávěl zajímavé příběhy, ať už bájné, nebo pramenící z historie. Myslím, že to byl opravdu skvělý kongres, a jsem moc ráda, že jsem měla možnost se ho zúčastnit. Mám spoustu nových informací, které, doufám, brzy využiji. Moc bych chtěla poděkovat za celou naši skupinu Aničce Mindlové, která nás tam měla celou dobu na starost – a chvílemi to s námi opravdu nebylo jednoduché.

A na závěr pár poznatků z Izraele od člena české delegace :-)

1. Nezáleží na tom, jak silný opalovací krém používáš, beztak se spálíš.

2. Když ti někdo řekne, že tam máš být v devět, doraz až v půl desátý, i tak tam budeš mezi prvními. Říká se tomu židovský čas.

3. Je normální přijet z Izraele v srpnu s rýmou. Klimatizované jsou snad i polorozbořené budovy v jižním Tel Avivu.

3.1. Problém však nastává, když opustíš budovu. Rozdíl teplot je často i přes 10 stupňů.

4. Češi mají pivo levnější, než vodu. To je známá věc. V Izraeli mají zase mléko levnější než vodu. Vlastně mají hodně věcí levnějších než vodu.

5. Používání blinkrů je v Izraeli aristokratický přežitek, naprosto nevyužitý v praxi.

6. Stačí ujet autem 50 kilometrů a podnebí se ti diametrálně změní. Především tedy vlhkost vzduchu.

7. Izrael se honosí přezdívkou „start-up nation“. Země je údajně plná mladých ambiciózních lidí s neotřelými nápady a skvělým vzděláním dosaženým povinným vojenským výcvikem. (Je zde povinná vojna od 18 na 2,5 roku, jak pro holky tak kluky.)

8. Izraelská kuchyně je důkaz toho, že aby se člověk pořádně, chutně a zdravě „nacpal“, nepotřebuje maso. (Po týdnu z nás byli skoro vegetariáni.)

9. Pokud nevíš, jak rozjet party, tak promítni na plátno just dance. Každý půjde tancovat.

Helena Nesvačilová
63. pionýrská skupina Sosna Praha 8

Napsal: Helena Nesvačilová

Fotogalerie k článku