Zprávy z akcí

Výměna mládeže s Izraelem se povedla

Čeští mladí vedoucí v Izraeli (foto Pavla Kafková)

Přinášíme pokračování článku o výměně mezi Českou republikou a Izraelem Čeští mladí vedoucí v Izraeli

SOBOTA: V pátek večer jsme si společně s našimi izraelskými přáteli zahráli hry. Přespali jsme v hotelu u Mrtvého moře, ve kterém jsme se ráno krátce vykoupali. Další noc jsme měli strávit v Jeruzalémě. Cestou jsme navštívili pravoslavný chrám uprostřed pouště, kostel s několika budovami okolo a malou oázou. Když jsme vkročili do hlavní síně kostela, zasáhla nás posvátná atmosféra tohoto místa. Kromě ostatků a mnoha obrazů jsme viděli i udržovanou zahradu a místní obchůdek, ve kterém obyvatelé chrámu prodávali suvenýry a datle.

Další zastávkou byla řeka Jordán. Zastavili jsme na místě, které bylo vybudováno k setkávání všech tří světových náboženství – judaismu, křesťanství i islámu – a křesťany je využíváno i ke křtění. Do řeky Jordán se sem jezdí křtít skupiny lidí z celého světa. Voda Jordánu je jílovitá, kalná, ale nezapáchá. Vedou do ní schůdky, po kterých sestupují ženy i muži, kteří se rozhodli pro křest.

Další zajímavou zkušeností pro nás bylo vidět stádo ovcí hnané pastýřem přes širokou křižovatku. Auta trpělivě zastavila a ovce spořádaně přešly silnici.

Odpoledne jsme přijeli do kibucu Hamahanot Ha`olim. Eran byl pro tento den naším průvodcem. Nejprve nám ukázal video o tom, jak on a jeho přátelé pomáhají dětem, které utekly před válkou, a představil nám svůj kibuc. Poté jsme jeli na datlovou plantáž. Jeho kolega nám mezi vysokými palmami vyprávěl příběh o datlích Medjool a pak jsme každý dostali krabičku s těmito datlemi. Způsob péče o datle, pěstování palem a speciální stroje na sklízení datlí nikdo z nás ještě neviděl. Bylo pro nás velmi zajímavé vidět rozdíl mezi zemědělstvím v České republice a touto datlovou plantáží.

Večer jsme si povídali s obyvateli kibucu. Kibuc je společenství lidí, kteří žijí na jednom místě, společně se stravují, studují, tráví volný čas, sdílí peníze. Míra všech těchto věcí záleží na dohodě všech obyvatel komunity.

NEDĚLE: Ze soboty na neděli jsme přespali v hotelu v Jeruzalémě. Dopoledne nás Nofar s Nitzan vzaly do památníku obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem. Naší průvodkyní se stala paní, jejíž rodiče přežili koncentrační tábor. Všechny členy naší výpravy její výklad zasáhl. Její osobní příběhy, způsob, kterým sice věcně, ale přesto působivě vyprávěla o okolnostech druhé světové války, to celé se nás hluboce dotklo. Tento památník navštíví během svého života každý Izraelec. Výzvu, že tyto události nikdy nesmí být zapomenuty, paní průvodkyně předala velmi jasně.

Obědvali jsme na místním tržišti. V doprovodu průvodce jsme navštívili mnoho obchůdků a ochutnávali speciality různých národností.

Odpoledne jsme s průvodcem pokračovali ulicemi Jeruzaléma po historické části města. Došli jsme až ke Zdi nářků, někteří z nás vložili své prosby mezi kameny zdi.

Večer jsme navštívili další organizaci, Maccabi Youth Movement. Popovídali jsme si s mladými lidmi, kteří v této organizaci mají možnost strávit dobrovolnický rok před nástupem na vojenskou službu asistováním dětem s různými speciálními potřebami. Kromě toho také pořádají tábory pro obrovské množství dětí. Viděli jsme jejich video z tábora minulý rok a všechny nás zaujaly nádherné obří vázané stavby ve tvaru různých zvířat.

PONDĚLÍ: Poslední noc jsme se vrátili do našeho původního hotelu v Tel Avivu. Dopoledne jsme přijeli k pobřeží, kde na nás čekal vedoucí mořských skautů. Vzal nás na malou loď poháněnou vesly a plachtou. Naše týdenní putování po Izraeli bylo zakončeno výborným obědem v jedné blízké restauraci. Pak už jsme se jen objímali a zvali se vzájemně do České republiky a Izraele na další návštěvu. Na letiště nás ještě doprovodila naše průvodkyně Nofar. Strávili jsme společně týden plný nových zážitků, přátelství a poznali jsme kousek z izraelské kultury a způsobu života.

Pavla Kafková, Klub Pathfinder

Podívejte se také na video z Izraele

Projekt je realizován s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Napsal: Pavla Kafková, Klub Pathfinder

Fotogalerie k článku