Archiv nabídek

Buďte tvůrci nových metod občanského vzdělávání – a vyzkoušejte si je na vlastní kůži

Logo projektu Cooperation for social&civic competences' innovative education

Zapojte se do nového mezinárodního projektu, který Česká rada dětí a mládeže pořádá s partnerskými organizacemi z Polska a Litvy. Seznámíte se s metodami občanského vzdělávání a zvyšování sociálních a občanských kompetencí. Budete spolupracovat v mezinárodním kolektivu (Litva, Polsko, ČR). Z každé země se zúčastní 5 pracovníků s mládeží a 5 zástupců z řad mládeže. Na setkáních budete společně s mladými lidmi a pracovníky s mládeží ze zahraničí pracovat na přípravě výstupu projektu, kromě toho se však seznámíte s lidmi a kulturou navštívené země.

V projektu jde o vzdělávání vedoucí ke zvyšování občanských a sociálních kompetencí mladých lidí. Náplní činnosti účastníků bude vývoj a testování nových metod vzdělávání v mezinárodním kolektivu (Litva, Polsko, ČR). Jejich činnost bude probíhat jak na třech mezinárodních setkáních, tak i v době mezi nimi (využívána bude především elektronická komunikace). Výstupem projektu má být „vzdělávací stezka“ ve formě publikace (dostupné v tištěné i elektronické podobě), která poskytne organizacím pracujícím s mladými lidmi metodiku vzdělávání ke zvyšování sociálních a občanských kompetencí včetně jejich ověření.

Jde o dvouletý projekt, který poběží do konce října 2017. Letos bude probíhat příprava, rozpracování a finalizace vzdělávací stezky, v příštím roce její testování a vylepšení na základě pilotního testování a diseminační aktivity. Před prvním mezinárodním setkáním v dubnu proběhne identifikace používaných vzdělávacích metod, které by mohly být pro projekt použitelné. Na prvním mezinárodním setkání proběhne představení vhodných relevantních vzdělávacích metod a vytvoření prvního návrhu stezky, který pak bude v době do druhého setkání v červnu k dispozici všem účastníkům ke komentování a vylepšování. Rozpracováním návrhu stezky se bude zabývat druhé mezinárodní setkání. Po něm proběhne finalizace návrhu a příprava jeho testování. Tím se bude zabývat třetí mezinárodní setkání. Testování bude probíhat i na lokální úrovni po mezinárodním setkání. Na základě ohlasů z testování pak proběhne finální úprava stezky a její šíření. Do všech těchto fází budou zapojeni všichni účastníci, ať z řad pracovníků s mládeží, tak i mládeže samotné.  V rámci projektu proběhne i diseminační konference, kde budou prezentovány výstupy projektu.

Profil účastníků

Pracovníci s mládeží

  • pracovník s mládeží v neformálním vzdělávání (v organizaci dětí a mládeže, sociální pracovník s mládeží, pracovník nízkoprahového centra apod.), učitel (z formálního vzdělávání)
  • Věk: 18+
  • Angličtina na komunikativní úrovni

Mládež

  • Věk: 18–26 let
  • Angličtina na komunikativní úrovni

Termíny mezinárodních setkání

  • 25.–29. dubna 2016 Wroclaw, Polsko
  • 27. června – 1. července 2016 Vilnius, Litva
  • leden až březen 2017 Praha (přesný termín si domluví účastníci s organizátory společně)

Finanční pokrytí

Projekt je financován z programu Evropské unie Erasmus+. Náklady na ubytování, dopravu a stravu plně hradí pořadatelé (za české účastníky tedy ČRDM). V případě kvalitní spolupráce je možná drobná finanční odměna.

Jak se přihlásit

Vyplněné přihlášky a dotazy posílejte na adresu marek.krajci@crdm.cz, a to nejpozději do pondělí 7. března 2016 do 12:00. Těšíme se na Vás.

S podporou programu Evropské unie Erasmus+

Napsal: Marek Krajči

Ke stažení

Příloha k článku ke stažení